Wiatrak w Święciechowie
Święciechowa
Święciechowski wiatrak jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych w gminie Święciechowa. Znajduje się na ulicy Śmigielskiej i jest wiatrakiem typu koźlak – najstarszym i najczęściej występującym typem wiatraka w Polsce. Składający się z trzech kondygnacji drewniany wiatrak powstał w 1879 roku i był jednym z 17 wiatraków znajdujących się w okolicy.
Nazwa wiatraka „koźlak” pochodzi od określenia podstawy, na której spoczywa cała konstrukcja, potocznie określanego mianem kozła. Charakterystyczna dla koźlaków jest możliwość obracania całego wiatraka wokół sztembra – drewnianego, pionowego słupa. Mechanizm mielący zboże składał się z kamieni młyńskich oraz specjalnych walców ulokowanych na trzeciej kondygnacji, dzięki czemu święciechowski wiatrak produkował mąkę bardzo wysokiej jakości. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie mechanizmy wykonane były z drewna i połączone ze sobą bez użycia jakichkolwiek metalowych elementów.
Na środkowej kondygnacji zamontowana jest belka z następującą informacją: „I. Miesier Fundator. Geb: von A. Weigt. Im Jahn 1878”. Miesier był pierwszym właścicielem wiatraka. Przez lata wiatrak kilkukrotnie zmieniał właścicieli aż do roku 1983 kiedy to stał się własnością gminy Święciechowa. Renowację koźlaka rozpoczęto w latach 80-tych XX w. Do roku 1997 wiatrak pełnił funkcję magazynu. Od 1998 roku w wiatraku mieści się Izba Regionalna, w której zgromadzone są również przedmioty codziennego użytku z minionego stulecia.