Wiatrak Czesław

Leszno

Nie wszystkie zabytkowe wiatraki udaje się ocalić. Wiatrak Czesław to jeden z dwóch ocalałych z grupy ok. 100 wiatraków, jakie znajdowały się na przedmieściach Leszna w XVIII i XIX w. Zbudowany w 1728 r., z tego okresu pochodzi koło paleczne oraz większość elementów jego szkieletowej konstrukcji a także sztąber i mącznica, co potwierdzają badania dendrochologiczne. Wiatrak do Leszna został przewieziony dopiero na początku XIX w., gdzie stanął w pobliżu obecnej ul. C.K. Norwida. Według przekazów ustnych wiatrak pochodzi za Sławy.

Na ul. Strumykową, gdzie co najmniej od XVII w. stały leszczyńskie wiatraki, przeniesiono go w II połowie XIX w. Jest to typ wiatraka tzw. koźlaka, którego całą górną konstrukcję można obracać na drewnianym koźle stanowiącym jego podstawę. Mechanizm wiatraka pierwotnie napędzany był siłą wiatru. Po 1945 r. we wnętrzu zainstalowano silnik elektryczny i dokonano przesunięcia żaren z części centralnej na ścianę boczną. Wraz z kompletnym, oryginalnym i sprawnym wyposażeniem jest cennym zabytkiem ukazującym rozwój techniki młynarskiej od średniowiecza do poł. XX w.

Obiekt został wyremontowany i przeniesiony na obecne miejsce czyli leszczyńskie Grzybowo (teren Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych) w okresie od czerwca do września 2018 r. Prace sfinansowano z budżetu miasta Leszna, dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Imię „CZESŁAW” wiatrak uzyskał zgodnie z wolą ostatnich jego właścicieli na cześć człowieka, który był z nim związany niemal przez całe swoje życie – Czesława Owsiannego.
Wiatrak Czesław został wyróżniony w konkursie Zabytek Zadbany 2019, organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. 

Lokalizacja

Wróć do indeksu