Rynek

Osieczna

Rynek w Osiecznej jest centralnym punktem miasteczka na planie trapezu. Do dnia dzisiejszego zachował się XIX-wieczny układ zabudowy. Niektóre wąskie kamieniczki szczytowe zostały połączone, dobudowane też zostały kondygnacje, co zmieniło nieco charakter tego miejsca.
W centralnym punkcie znajdują się planty w kształcie trójkąta, zielone, spokojne miejsce do wypoczynku. Na Rynku obok przystanku autobusowego stoi replika wiatraka, który został wykonany w latach siedemdziesiątych przez mieszkańca Osiecznej Lenartowicza.
Najstarszą kamienicą na rynku jest budynek nr 34. wybudowany pod koniec XVIII w. Przed II wojną światową znajdowała się w niej restauracja. Inną ważną budowlą, która zapisała się na kartach historii Osiecznej jest kamienica, pod której ścianami rozegrała się tragedia 21 października 1939 roku gdzie hitlerowcy rozstrzelali trzech Polaków patriotów. Na ścianie powieszona została tablica pamiątkowa informująca o tym zdarzeniu.

Dawniej w centrum osieckiego rynku znajdował się drewniany Ratusz. Niestety obiekt ten spłonął w 1793 r., podczas najgroźniejszego pożaru w dziejach miasta. Ratusz odbudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Mieściła się w nim siedziba władz miasta oraz więzienie. W 1852 roku ratusz rozebrano, a magistrat przeniesiono do nowego ratusza przy obecnej ulicy Powstańców Wlkp.

 

Lokalizacja

Wróć do indeksu