Kościół p.w. św. Marcina w Wilkowicach

Wilkowice

Kościół p.w. św. Marcina - pierwsze wzmianki na temat kościoła pochodzą z XV w. Świątynia na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana co sprawiło, że pierwotny późnogotycki charakter kościoła zmieniono na rzecz stylu barokowego. Kościół pierwotnie funkcjonował pod wezwaniem św. Katarzyny. Liczne zmiany proboszczy odbywające się w czasie reformacji spowodowały, że budynek zaczął podupadać. Przez pewien okres czasu kościół był też przekazany  
w ręce Jednoty Braci Czeskich. W XVII w. przywrócony został katolikom pod wezwaniem św. Wojciecha. W tym czasie wieś Wilkowice była własnością rodu Leszczyńskich, a kościół po raz kolejny zmienił wezwanie, na już obecne, św. Marcina.

Kościół znajduje się w centrum wsi, otoczony jest murem, a do jego wnętrza prowadzą trzy wejścia. Sama bryła budynku składa się z nawy, prezbiterium, zakrystii, kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP z XVII w., kruchty oraz charakterystycznej wieży wzniesionej w 1819 r. W elewacji kościoła znajduje się późnorenesanoswa, XVI wieczna płyta nagrobna Ewy i Stanisława Wilkowskich.  

We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują pochodzące z XIX w., murowane ołtarze w stylu barokowo-klasycystycznym, dekoracje sztukatorskie na sklepieniach kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP, płycina z herbem Jeleń Wilkowskich oraz murowana ambona. 

Lokalizacja

Wróć do indeksu